قائم مقام وزیر علوم:توسعه رشته‌های منابع طبیعی و کشاورزی به دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان واگذار شد

آیین نکوداشت شصتمین سالگرد تاسیس دانشگاه، 8 آذر ماه در سالن پایلوت پلنت صنایع غذایی برگزار شد.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این آیین گفت: برنامه ریزی درسی و توسعه رشته‌های منابع طبیعی و علوم کشاورزی به دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان واگذار شد.

دکتر عبدالرضا باقری افزود: بدون تردید بخشی از حراست و حفاظت منابع طبیعی کشور مرهون زحمات فارغ التحصیلان دانشگاه منابع طبیعی گرگان است.

وی افزود: امروز منابع طبیعی ما دچار آسیب شده و دانش بنیان کردن آن برای آسیب شناسی بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم.

وی تصریح کرد: آب، خاک، هوا و ذخایر ژنتیکی، چهار عنصر پایه کشاورزی هستند که در حفظ و حراست منابع طبیعی تاثیر زیادی دارند و دانشگاه باید نگاه ویژه ای به آن داشته باشد.

وی ادامه داد: بازنگری به عنوان پیش نیاز دانشگاه ضرورت مهمی بود که در دولت یازدهم اتفاق افتاد و امروز برنامه ریزی درسی و توسعه رشته‌ها به دانشگاه علوم کشاورزی گرگان واگذار شد.

دکتر باقری افزود: تاکید بر مهارت آموزی فارغ التحصیلان به عنوان یک نیاز جدی در برنامه‌های درسی دیده شده تا به عنوان یک الگو در دانشگاه‌های دیگر هم اجرا شود.

وی ادامه داد: معرفی روش‌های جدید برای دانش بنیان کردن این بخش مانند روش های الگویی که در کشور توسعه دارد و در وزارت علوم چشم و نگاه ما به دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان است.

وی یادآور شد: رفع چالش‌های ملی مانند چالش ملی در کشاورزی و منابع طبیعی باید در دستور کار باشد و از طریق نهادهای مربوطه پیگیری شود.

در ادامه معاون سازمان جنگل‌ها ،مراتع و آبخیزداری کشور گفت: وقوع سیلاب‌ها سالانه ۵۰ هزار میلیارد تومان به کشور خسارت می‌زنند.

مهندس گرشاسبی بیان کرد: بنیان گذار دانشگاه منابع طبیعی، سازمان مراتع و آبخیزداری کشور است که به دلایل زیست محیطی آن زمان شکل گرفت.

وی افزود: امروزه نوع آموزش عالی جوابگوی نیازهای جامعه نیست و باید کارهای عملی و پژوهشی صورت گیرد تا فاصله بین بحران های زیست محیطی و بخش اجرا از بین برود.

مهندس گرشاسبی گفت: کشور ما با بحران آب روبرو است بنابراین باید پژوهش های دانشگاه به این سمت برود تا این موضوع مدیریت شود.

وی بیان کرد: فرسایش خاک، سیلاب ها و مواردی از این دست ۵۰ هزار میلیارد تومان به کشور خسارت میزنند و این رقم ۲۵ برابر پیشگیری از این مسأله است.