برگزاری مراسم رونمایی از ثبت پلاک سازمان مرکزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

 

 

مراسم رونمایی از ثبت پلاک سازمان مرکزی دانشگاه، چهارم آذر ماه با حضور دکتر حسینی فرماندار گرگان، دکتر ایمانیان معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، جمعی از معاونین ،مدیران، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه برگزار شد.

 

 

رییس دانشگاه در این مراسم گفت: ساختمان مرکزی دانشگاه با قدمت 60 ساله، به عنوان نماد آموزش عالی استان گلستان محسوب می شود که خوشبختانه با پیگیری هی به عمل آمده خرداد ماه سال گذشته به عنوان میراث ملس ثبت شد.

دکتر نجفی نژاد افزود: حفظ و نگهداری این اثر برای تاریخ این منطقه بسیار ارزشمند است.

وی بیان کرد: در شهر گرگان، ساختمان های زیادی با قدمت سازمان مرکزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان وجود دارند اما به دلیل تعمیرات، بافت و کالبد اولیه خود را حفظ نکرده اند و تنها ساختمانی که همان نمای اولیه خود را دارد، سازمان مرکزی این دانشگاه است.

در ادامه معاون میراث فرهنگی استان گفت: یک اثر، برای آنکه بتواند به عنوان اثر ملی ثبت شود، می بایست یا دارای کالبد و معماری قدیمی باشد و یا یک رویداد مهم فرهنگی و ملی در آن اتفاق افتاده باشد که بر این اساس سازمان مرکزی دانشگاه با دارا بودن معماری دوره پهلوی و اتفاقات مهم علمی توانست ثبت ملی بشود.

 

دکتر جاوید ایمانیان افزود: پرونده این دانشگاه برای قبت، ابتدا در شورای ثبت استان مورد تایید قرار گرفت، سپس به سازمان میراث فرهنگی ارسال شد و در نهایت در تاریخ 22 خرداد ماه سال گذشته با عنوان اثر تاریخی و فرهنگی با شماره 31516 مورد ثبت ملی قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم پس از ثبت ملی ،حفاظت کالبدی این مکان مورد توجه قرار بگیرد که ان شاء ا... بتوانیم با تخصیص اعتبار مورد نظر، قسمتهایی از این سازمان که نیاز به مرمت دارد را بهینه سازی نموده و در آینده از ان به عنوان بنای پژوهشی محور شهر گرگان استفاده کنیم.